logo SPH Správa pražských hřbitovů

příspěvková organizace hlavního města Prahy


Kalendárium

11.9.2014

11.9.2014

11.9.2014

9.9.2014

Národní muzeum - České muzeum hudby Vás zve na koncert pořádaný v rámci výstavy Smrt kmotřička

Večerní meditace s harfou a flétnou Kostel sv. Filipa a Jakuba, Praha 5 - Košíře (hřbitov Malvazinky) 17. září od 18 hodin

Hrají: Magdalena Šimečková (harfa) Magdalena Bílková Tůmová (flétna)

J. S. Bach, A. Corelli, W. A. Mozart, J. Massenet, Fr. X. Thuri, Z. Folprecht a další

Vstup volný

Spojení: autobus 137 (zastávka Malvazinky), tramvaj 7 (Radlická - konečná)

Díky laskavosti Správy pražských hřbitovů máte ojedinělou možnost navštívit kostel, který není běžně přístupný. Tímto koncertem zahajujeme cyklus hudebních setkání ve hřbitovních kaplích a kostelích, sérii komentovaných prohlídek pražských hřbitovů a dalších akcí (www.nm.cz).

5.8.2014

13.6.2014

12.6.2014

Galerie Na shledanou na Olšanech


Čtvrtek 12. června 15.00 – 21.00.
Areál Olšanských hřbitovů, nedaleko stanice metra Flóra.
Pořádá Galerie Na shledanou a Správa pražských hřbitovů.
více zde

mapa:

4.6.2014

VIDEO: Kvůli opravě kostnice stěhují z Olšan tisíce rakví s ostatky vojáků

22.5.2014

16.5.2014

Jsme Zelená firma®


Naše společnost se zapojila do projektu Zelená firma a umožňuje svým zaměstnancům zbavit se ekologickým způsobem vysloužilých drobných elektrospotřebičů a baterií, čímž rozšiřuje svoje aktivity v oblasti ochrany životního prostředí.

Vysloužilé elektrospotřebiče z domácností a baterie mohou zaměstnanci jednoduše odkládat do sběrného boxu, který je umístěn v administrativní budově. Projekt naší společnosti také umožňuje ekologickou likvidaci objemného firemního elektroodpadu.

Cílem projektu Zelená firma je ochrana životního prostředí zabezpečením zpětného odběru a efektivní recyklace nepotřebných elektrozařízení. Ta obsahují mnohé nebezpečné látky, jako je například rtuť, olovo, kadmium či brómované zpomalovače hoření, ale také velké množství recyklovatelných a znovu využitelných materiálů.

15.5.2014

V pondělí 12. května 2014 proběhl na našem hřbitově U Matěje na Praze 6 pietní akt uložení ostatků Air Marshala a armádního generála Karla Janouška, KCB do nového hrobu, který je důstojným místem odpočinku tohoto hrdiny a legendy druhé světové války. Přinášíme Vám krátkou fotoreportáž.
14.5.2014

7.5.2014

Olšanské hřbitovy jsou připraveny na nadcházející výročí konce druhé světové války a s nimi související řadu pietních aktů.
V loňském a letošním roce došlo na našich vojenských hřbitovech a čestných pohřebištích k velké řadě zahradních úprav menšího či většího rozsahu.
O jejich zdařilosti a výsledku této snahy našich pracovníků jsme se rozhodli podělit prostřednictvím fotoreportáže i s vámi.

6.5.2014

5.5.2014

Srdečně zveme na VI. ročník OBNOVENÝCH MÁJOVÝCH SLAVNOSTÍ na Malostranském hřbitově a v přilehlém kostele Nejsvětější Trojice dne 31. 5. 2014.

pozvánka

15.4.2014

15.4.2014

9.4.2014

20.3.2014Praha virtuální - Pravoslavný kostel na Olšanských hřbitovech

19.3.2014

4.3.2014

21.2.2014


PACHATEL DOPADEN


Správa pražských hřbitovů pomohla Policii ČR zadržet pachatele, který se v uplynulých dnech zaměřil na krádeže kabelek v areálu Olšanských hřbitovů. Ve spolupráci s policií byl pravděpodobný pachatel identifikován v záznamech z tzv. fotopastí. Zaměstnanci SPH pak upozornili policisty ve chvíli, kdy se podezřelý muž na hřbitově znovu objevil. Policii dobře známý recidivista byl zadržen a odvezen k výslechu.

V roce 2013 zahájila Správa pražských hřbitovů realizaci řady opatření s cílem učinit z pražských hřbitovů bezpečný prostor. Intenzivní spolupráce s Policií ČR i s městskými strážníky a instalace elektronických i mechanických zabezpečovacích systémů nyní začínají nést první ovoce. Kromě majetkové trestné činnosti a spíše ojedinělých vandalských činů se na hřbitovech čas od času setkáváme i s jevy, jejichž motiv je jednoduše nepochopitelný. Mezi takové patří i událost ze 17. 2., která se odehrávala v okolí nákupního centra na Floře. Skupinka dětí ve věku 13 -14 let si krátila prázdninové odpoledne vrháním dlažebních kostek přes hřbitovní zeď. Absurdnímu ohrožení nic netušících návštěvníků hřbitova učinil přítrž až zásah ostrahy hřbitova.

4.2.2014Lapidárium Správy pražských hřbitovů - Kaple svatého Václava na Vinohradském hřbitově27.1.2014

19.12.2013

"Kačeři" opět pomohli Olšanskému hřbitovu


Příznivci geocachingu - "kačeři", navštívili letos už podruhé Olšanské hřbitovy a při sobotní brigádě 16. listopadu pomohli svýma rukama poodhalit tajemství, které pod nánosy břečťanu skrýval IV. Olšanský hřbitov, který se nachází v těsném sousedství s nákupním centrem Flora. K proměně hřbitova stačilo několik hodin práce, zahradnické nůžky a nářadí a především odhodlání poprat se s více než bujnou vegetací. Za odvedenou práci všem kačerům a kačerkám děkujeme.

Z průběhu brigády přinášíme několik fotografií, pořízených samotnými účastníky. Budeme jen rádi, když se o proměně přijdete sami přesvědčit na vlastní oči.

29.10.2013

POZVÁNKA NA DUŠIČKY NA MALOSTRANSKÉM HŘBITOVĚ


Pozvánka

11.10.2013Královská kolegiátní kapitula sv. Petra a Pavla na Vyšehradě si Vás dovoluje pozvat naslavnostní bohoslužbu
věnovanou památce zesnulých

v sobotu 2.listopadu 2013 v 17.00 hodin v bazilice sv. apoštolů Petra a Pavla a na Vyšehradském hřbitově před Slavínem.

Mši svatou za naše zemřelé v bazilice bude s poutníky a kapitulou sloužit pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka a společnou modlitbu na hřbitově povede děkan kapituly Mons. Tomáš Holub.

11.10.2013

Od pátku 1.11. do neděle 3.11. bude otevírací doba hřbitovů prodloužena do 18.00 hod.

10.10.2013

10.10.2013

"Kačeři" pomáhají pražským hřbitovům

Příznivci geocachingu, vyhledávající pomocí GPS navigace "kešky", tedy krabičky ukrývající různé vzkazy či dárky, se často aktivně podílí na řadě záchranných prací a brigád na různých místech České republiky. Před časem rozhodli aktivně zapojit do pomoci pražským hřbitovům. Nejprve prostřednictvím pomoci Malostranskému hřbitovu, kdy se stali cennými spolupracovníky Sdružení pro záchranu Malostranského hřbitova o. s. - více zde o jejich brigádách zde: http://www.malostranskyhrbitov.cz/products/kaceri-na-malostranskem-hrbitove/

Jeden z posledních zářijových víkendů se kačeři rozhodli uspořádat brigádu i na nejstarších Olšanských hřbitovech. Přinášíme Vám krátkou fotoreportáž z této vydařené akce, kterou se toto společenství rozhodlo zopakovat i průběhu měsíce října.


10.10.2013

10.10.2013

20.9.2013

19.9.2013

V pondělí 23. září od 22:30 bude na ČRO 2 - Stanici Praha hostem Nočního Mikrofora Jaroslava Svěceného architekt Jan Lukeš. Oba pánové jsou patrony našeho Projektu adopce významných hrobů. Sekundovat jim bude koordinátorka projektu, paní Oldřiška Dvořáčková.

19.9.2013


Hledá se bronzová sfinga

Z Vinohradského hřbitova byla odcizena bronzová socha sfingy z náhrobku Adolfa Lípy-Beye, prvního československého konzula v Egyptě a odborného lékaře. Podle publikace Vinohradský hřbitov včera & dnes je dílo značeno František Rous. Rous je mj. autorem slavného trojspřeží - Trigy na budově Národního divadla.12.9.2013

Přijďte vzdát poctu Karlu Högerovi na Vyšehrad

Rádi bychom vás pozvali na událost pořádanou spolkem Svatobor tuto sobotu 14. září.
V tento den bude od deseti hodin probíhat na Vyšehradském hřbitově slavnostní uložení urny s ostatky vynikajícího českého herce Karla Högera do Slavína.

Více v článku Týden.cz: Ostatky herce Karla Högera spočinou na Slavíně


foto portrét http://imagebox.cz.osobnosti.cz/foto/karel-hoger-1909/karel-hoger-1909.jpg

9.9.2013


Prosíme o pomoc! Hledáme odcizenou sochu z hrobu Julia Grégra na Olšanských hřbitovech!


Na 1. fotografii z léta ještě kompletní pomník. 9. 9. ráno byla pravá socha nalezena na zemi, levá byla ukradena.6.9.2013

Na našich facebookových stránkách sdílíme především fotografie z našich hřbitovů a zajímavé odkazy.

26.8.2013

Od 1.9. se na hřbitovní správě Olšany a Vinohrady z provozních důvodů mění úřední hodiny – v pátek budou obslouženi pouze objednaní klienti.

2.7.2013

Nezapomínáme na ty, kteří nesměli mít ani hrob

Jako každoročně se i letos se 26. června, v předvečer justiční vraždy Milady Horákové, konal na Ďáblickém hřbitově Pietní akt obětem rudého teroru. Tak toto pietní shromáždění nazývá jeho pořadatel, Sdružení bývalých politických vězňů. A právem, protože množství obětí komunistické zvůle je tak velké, že je lze nazývat terorem. Ústav pro studium totalitních režimů uvádí, že bylo popraveno 248 lidí, 306 bylo zastřeleno či nalezlo smrt v elektrických drátech na neprodyšně uzavřených státních hranicích při pokusu o jejich přechod a pět až osm tisíc dalších zemřely ve vězeních a pracovních táborech nebo v příčinné souvislosti s pobytem v těchto zařízeních. Uctít památku těchto obětí přišli nejen bývalí političtí vězni, ale i řada ústavních činitelů, velvyslanců a duchovních. Přemysl Sobotka mimo jiné všem připomněl zrůdnost komunistického nařízení, podle nějž nesměli být popravení ani řádně rodinou pohřbeni. I to bylo označeno jako protistátní činnost se všemi důsledky. Snad nejhezčí řeč pronesl kaplan vězeňské služby, který nám přítomným připomněl, jak nás doba nutí ke spěchu a k zapomínání. A to je naším úkolem, nezapomínat, vysvětlovat dětem, na něž se valí řada mnohdy zkreslených informací, co se v nedávné minulosti dělo. Ne, neměli bychom zapomínat. Prosté, ale o to silnější bylo vystoupeni rabína Karola Sidona, který pouze pronesl motlitbu v hebrejštině. Snad všichni v tu chvíli vycítili, že nebylo zapotřebí jakéhokoliv dalšího slova. Kardinál Duka pak v závěru pietního aktu poprosil všechny umučené o odpuštění.

Správa pražských hřbitovů nezapomíná na tyto oběti komunistické zvůle. Proto na celoročně pečlivě udržovaném pohřebišti obětí komunismu, i na sousedním dětském hřbitově, kde leží děti vězeňkyň, které zemřely krátce po narození ve zdech pankrácké věznice, můžete u každého z náhrobků spatřit květinovou výzdobu jako symbol naší úcty. Za tuto dlouholetou vzornou péči patří poděkování kolektivu Ďáblické správy pod vedením paní Jany Omelkové.

O. Dvořáčková

Takřka celou plochu před památníkem pokryly věnce a květiny
Každý z hrobů zdobí květina. A díky všímavosti pracovníků správy i ty, u kterých do rána květiny někdo odcizil.
Hrob zakladatele čestného pohřebiště S. Stránského. "Dáma v pozadí", vedoucí ďáblické správy paní Omelková, přihlíží kladení věnců.

1.7.2013

Deště umí škodit nejen u řek

Přestože by se mohlo na první pohled zdát, že nadměrné srážky ohrožují jen níže položená místa krajiny, kde pak dochází k povodním a záplavám, zatímco pár desítek metrů výše je bezpečno a není třeba obezřetnosti, opak je pravdou. I na pražských hřbitovech jsme byli začátkem června svědky toho, že při dlouhotrvajících deštích hrozí nebezpečí takřka kdekoliv, jen je více skryté. Dlouhodobě podmáčená půda totiž přestává být schopná poskytovat dostatečnou oporu kořenům a tak může dojít k pádu i u zcela zdravých stromů.
Správa pražských hřbitovů si tohoto nebezpečí byla dobře vědoma a proto včas vydala varování, v němž žádá veřejnost o odložení návštěv hřbitovů na příhodnější dobu. Zaměstnanci také celou dobu prováděli velmi důkladný monitoring stavu zeleně na všech svých hřbitovech. Díky těmto kontrolám se ve většině případů podařilo objevit rizikové stromy včas a zajistit jejich odstranění, takže nedošlo k žádnému úrazu. Bohužel několik stromů se vyvrátilo v nočních hodinách, kdy byly hřbitovy uzavřeny. Škody, které tyto vývraty způsobily, jsou pečlivě dokumentovány a řeší se s pojišťovnou. O likvidaci padlých stromů se pak v rekordním čase postarali naši kvalifikovaní zaměstnanci.
Na závěr jen podotýkám, že vzhledem k aktuálnímu počasí posledních dní měsíce června a především vzhledem ke zvýšenému množství srážek pracovníci SPH opět bedlivě sledují stav zeleně na pražských hřbitovech. V případě zvýšeného nebezpečí pádu stromů bude opět vydáno varování veřejnosti.

O. Dvořáčková

Pracovník SPH při odborné likvidaci vývratu (začátek června 2013)
Jasný důkaz, že za vývraty opravdu nestál špatný zdravotní stav stromů

21.6.2013

 

Místo, kde odpočívá sedm statečných

 V úterý 18. června před sedmdesáti jedna lety dotlouklo v budově kostela v Resslově ulici v Praze sedm srdcí sedmi hrdinů druhé světové války. Ten den vyhasly životy sedmi československých parašutistů, kteří se podíleli na atentátu na Reinharda Heydricha. O statečnosti těchto vojáků bylo napsáno mnoho knih, vyšly desítky, ba i stovky článků. Malé sklepní okénko vedoucí do krypty kostela dnes málokdo přejde bez povšimnutí. Vždy na něm najdete květinu, věneček, často hořící svíčku. Kde ale sní svůj věčný sen, jak s jejich těly naložilo gestapo, to se už ví méně. I přesto, že se nacisté pokoušeli na konci války velmi důkladně zamést stopy svého řádění, a v roce 1968 došlo k fatálnímu požáru v prostorách správy ďáblického hřbitova, podařilo se díky neúnavné práci takových lidí, jakými je například Jaroslav Čvančara, zaznamenat svědectví dnes již nežijících svědků. Díky tomu mohl po ročním výzkumu Vojenský historický ústav před několika lety s jistotou prohlásit, že zná místo posledního odpočinku těchto mužů. Pátrání se opíralo např. o výpovědi prof. MUDr. Jaromíra Tesaře, dlouholetého přednosty Ústavu soudního lékařství 1LF UK a VFN, či policejního inspektora Miloslava Nečáska, kteří znali jak a kam byla za druhé světové války odvážena těla odbojářů. Jejich výpovědi potvrdil i prof. Emanuel Vlček, náš přední antropolog, který za války pracoval jako demonstrátor a pomocná vědecká síla rovněž v Ústavu soudního lékařství. Tam byla ostatně z Resslovy ulice těla výsadkářů převezena k pitvě. A nejen to, nacisté oddělili jejich hlavy od těl, a preparovali je, hlavy Gabčíka s Kubišem, kteří atentát provedli, dokonce naložili do lihového roztoku a skleněné nádoby s jejich hlavami pak používali při výsleších žen, které výsadkářům pomáhaly. Pamětníci hovoří dokonce i o tom, že tyto nádoby byly veřejně vystaveny a například žáci středních je museli povinně hromadně shlédnout. Těla parašutistů nakonec potkal stejný osud, jako řady dalších odbojářů a vlastenců. V Praze se jejich těla jinam než do Ďáblic nevozila. Byli zde pohřbíváni do anonymních jam na konci ďáblického hřbitova, do míst, kam se za první republiky ukládali mrtví, jejichž identitu se nepodařilo zjistit. Nacisté v tom pokračovali a do těchto jam pohřbívali v tichosti dál. Tento společný hrob s nimi sdílí například i jeden ze Tří králů, hrdina odboje štábní kapitán Václav Morávek a řada dalších mužů a žen, kteří se nebáli vzepřít nacistům a zaplatili za to daň nejvyšší. Bohužel, velká řada statečných lidí našla místo posledního odpočinku v dalších jamách Ďáblického hřbitova i po konci druhé světové války. Ale to už jsou jiné příběhy, ke kterým se ještě v budoucnu určitě budeme vracet. Na naše hrdiny bychom neměli zapomínat.

O.Dvořáčková

Tak vypadá místo posledního odpočinku řady odbojářů Detail pomníku
Poslední známé fotografie sedmi parašutistů před odletem do protektorátu
(foto převzato z: http://g3nqf.co.uk/the-czechoslovak-war-memorial-and-the-assasination-of-ss-obergruppenfuehrer-reinhard-heydrich)
Posmrtné fotografie těl parašutistů vynesených z kostela v Resllově ulici 18. června 1942
(foto převzato z: http://kadlecik.blog.idnes.cz/c/89185/Operace-Anthropoid-nasledky.html)
Mapa ďáblického hřbitova s umístěním pomníku

16.5.2013

Anděl, který už neskončí ve sběru

Je smutným faktem, že hřbitovy v posledních letech čelí i přes veškerou snahu zaměstnanců a policie značnému nárůstu počtů krádeží. Ve většině případů jde nájezdy zlodějů kovů. Tohoto vandalismu prvního řádu nejsou bohužel ušetřeny ani pražské hřbitovy. Snaha některých lidí obohatit se za každou cenu se devastujícím způsobem podepisuje bohužel i na nenahraditelných uměleckých památkách, které se na našich hřbitovech nacházejí ve velkém počtu. O to radostnější pak je, podaří-li se takový náhrobek před zničením zachránit. A to je právě případ nádherné kovové plastiky anděla, který na Olšanských hřbitovech zdobí náhrobek Marie Štěpánkové.
Toto dílo Jana Kotěry bylo při pokusu o jeho odcizení z náhrobku na IV. Olšanském hřbitově značně poškozeno. Citujeme z odborného vyjádření Národního památkového ústavu: "Krajní prvky, tvořící stylizovanou balustru, byly ukradeny, střední část s andělem se podařilo zachránit, deponovat. Plastiku v roce 1906 odlil podle Kotěrova návrhu V. Mašek. Jde o jednu z nejoriginálnějších Kotěrových prací v rámci jeho funerální tvorby."
V tomto případě šlo skutečně o záchranu "v hodině dvanácté". Chybějící, vandalsky odlomené části se už bohužel nepodařilo dohledat, ale hlavní část odlitku byla ihned poté, co bylo pracovníky SPH toto poškození zaregistrováno, demontována a dočasně uložena v prostorách SPH .
Vzhledem k faktu, že vrácením zrestaurované plastiky na původní místo by bylo toto dílo opětovně vystaveno riziku poničení či odcizení, rozhodla se SPH pro osazení nekovové kopie. Původní originál po dokončení restaurátorských prací bude vystaven ve veřejně přístupném lapidáriu funerálních plastik v kapli sv. Václava na Vinohradském hřbitově.
K osazení repliky na náhrobek došlo v posledních dnech měsíce dubna. Nakolik je replika, nyní už pro "sběrače kovů" bezcenná, zdařilá, můžete posoudit sami. Jednak na fotografiích, a také na vlastní oči při procházce po Olšanských hřbitovech.
Náhrobek rodiny Štěpánkových naleznete na VI. Olšanském hřbitovu v oddělení 10b, číslo hrobu 29.

Poškozená plastika po demontáži Kopie plastiky těsně po instalaci
Mytí náhrobku pracovníkem SPH Konečný stav po vyčištění

15.5.2013

Srdečně zveme na V. ročník OBNOVENÝCH MÁJOVÝCH SLAVNOSTÍ na Malostranském hřbitově dne 25. 5. 2013.

pozvánka

15.5.2013

Začátek měsíce května je pro Správu pražských hřbitovů především ve znamení příprav na zvýšený počet pietních akcí, konaných u příležitosti výročí konce druhé světové války. Na pražských hřbitovech se nacházejí nejen velká čestná vojenská pohřebiště, na nichž se SPH stará o údržbu zeleně, ale i řada menších pomníků. Stranou v těchto dnech nezůstává ani odkaz padlých z první světové války. Přinášíme proto několik fotografií z posledních dní z několika méně frekventovaných pietních míst na Olšanských hřbitovech.Pomník našim letcům


Pomník padlým v pražském povstání na Praze 4


Pomník příslušníkům
1. čsl. armádního sboru v SSSR
Čestné pohřebiště legionářů

15.5.2013

Růže se opět zaskví v plné kráse

Klimatické podmínky posledních let se stávají více proměnlivými než je ono pověstné "aprílové počasí". Bohužel ne vždy si s těmito změnami dokáže příroda poradit z roku na rok. Nepříznivé počasí zdecimovalo i velké množství růžových keřů, které zdobily velkou řadu válečných hrobů na čestných pohřebištích. Tento fakt se ale projevil až v jarních měsících. SPH v minulých dnech dokončila výměnu 150 uschlých a vymrzlých keřů na čestném pohřebišti Rudé armády na pražských Olšanských hřbitovech. Není bez zajímavosti, že samotné čestné pohřebiště prochází několikaletou rekonstrukcí, která je plně v režii ambasády Ruské federace.
Růžové keře, které zdobily čestné pohřebiště barikádníků, ze stejných důvodů dočasně nahradil travní porost. To ovšem neznamená, že na tomto místě v budoucnosti růže už nepokvetou. I zde se plánuje nová výsadba.

Sázení růží v dubnu
Zatím je tu jen tráva, ale růže se vrátí i sem.
Foto z půlky května - i růže potřebují čas...

9.5.2013

Ve čtvrtek 9. května se u příležitosti Dne vítězství konala na Olšanských hřbitovech v Praze pietní vzpomínka na sovětské vojáky, kteří položili životy ve 2. světové válce.

7.5.2013

Zveme Vás na výstavu historických a současných fotografií z Malostranského hřbitova.

pozvánka

2.5.2013

Pozvánka k účasti na pietních vzpomínkách na padlé a umučené obyvatele Horních Měcholup a Hostivaře v době německé nacistické okupace v letech 1939 - 1945.

pozvánka

19.2.2013

Náhrobek malíře Františka Urbana na Vyšehradském hřbitově je znovu kompletní.
Správa pražských hřbitovů zajistila zrestaurování a osazení původního kovaného kříže, který byl před pěti lety sejmut z důvodu havarijního stavu. František Urban (1868 – 1919), žák Františka Ženíška a Jakuba Schikanedra, byl malíř náboženských a alegorických obrazů. Bývá řazen mezi malíře symbolismu a secese. Navrhl okna chrámu sv. Ludmily v Praze, okna pro kostel v Karlíně, chrám sv. Barbory v Kutné Hoře a mnoho dalších. Vedle toho maloval oltářní obrazy a provedl rovněž malířskou výzdobu chrámu sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Mezi dalšími díly najdeme návrhy divadelních opon, plakáty, diplomy, knižní ilustrace, návrh rakouské stokoruny atd. František Urban mj.zvítězil v soutěži na vymalování kaple sv. Jana ve Svatovítské katedrále v Praze nebo v soutěži na návrh pro barevné okno katedrály svatého Bartoloměje v Plzni. V hrobě je pohřbena rovněž malířka Františka Urbanová-Zahradnická, manželka Františka Urbana.


17.12.2012

Upozorňujeme návštěvníky hřbitovů, že na rok 2013 nebude vydáváno paušální (roční) povolení k vjezdu do hřbitova. Nadále bude možné po zaplacení poplatku dle platného ceníku získat jednorázové povolení k vjezdu. Opatření se týká i kamenických firem.

18.11.2012

Na Vyšehradském hřbitově byla odhalena nová hrobka Bedřicha Smetany.

Slavnostního aktu se mj. zúčastnili i skladatelovi potomci. Původní náhrobek, dílo architekta Josefa Fanty, byl zrestaurován, doplněn a rozšířen. Autorem úprav je sochař Petr Císařovský.


13.11.2012

MALOSTRANSKÝ HŘBITOV - Dr. Mayer, Jana Hunterová, Alena Nováková
Jménem Sdružení pro záchranu Malostranského hřbitova a Správy pražských hřbitovů si Vás dovolujeme pozvat na vernisáž fotografií, která se koná 3. 12. 2012 v 18 hodin ve vinárně U svaté Anežky v Anežské ulici 3, Praha 1. Výstava potrvá do 6. ledna 2013.

pozvánka

11.11.2012

Na pražském Ďáblickém hřbitově se konal pietní akt k Výročí příměří 11. listopadu 1918.

22.10.2012

Pietní vzpomínka na padlé z 1. světové války a zahraničních legií v bojích za vznik Československé republiky – čestné pohřebiště v Hostivaři.17.10.2012

Od čtvrtka 1.11. do neděle 4.11. budou hřbitovy Malvazinky, Ďáblice, Vinohrady, Vyšehrad a Olšanské hřbitovy otevřeny do 20.00 hodin.
Vjezd vozidel s platným povolením bude umožněn do 17.30 hodin.
Otvírací doba ostatních hřbitovů bude ve dnech 1. a 2. 11. prodloužena do 18.00 hod.

Upozorňujeme návštěvníky, že hřbitovy nejsou osvětleny! Vstup po setmění je na vlastní nebezpečí.


Mše svaté za zesnulé:
Mše svatá u centrálního kříže na Olšanských hřbitovech (200 m od hlavního vchodu z ul.Vinohradská) - v pátek 2. 11. v 15 hodin
Mše svatá v kostele sv. Filipa a Jakuba na Malvazinkách - v sobotu 3. 11. od 15 hodin.
Po mši bude při příznivém počasí průvod na hřbitov a společná modlitba za naše zemřelé.
Mše svatá v kostele sv. Václava na Vinohradském hřbitově - v sobotu 3. 11. v 15 hodin


Ve dnech 24. 10. – 2.11. bude u hlavního vstupu do Olšanských hřbitovů zřízen prodejní stánek květin a floristických výrobků z produkce Střední odborné školy stavební a zahradnické.

12.10.2012

Zveme Vás na V. “dušičky” na Malostranském hřbitově dne 2. listopadu v 16 hodin, které ve spolupráci s SPH organizuje Sdružení pro záchranu Malostranského hřbitova.

Pozvánka

26.7.2012

Digitalizace hřbitovů

Správa pražských hřbitovů představila první část projektu digitalizace a pasportizace pražských hřbitovů. Široké veřejnosti je nyní na webových stránkách zpřístupněna digitální mapa Vyšehradského hřbitova. V té návštěvník najde přesnou polohu každého z téměř 1300 hrobů, fotografii každého z nich, údaje o pohřbených nebo virtuální prohlídku (panoramatické záběry 360°). Do budoucna se digitální hřbitov dočká doplnění o zajímavé informace k vybraným hrobům a významným osobnostem nebo funkce plánování trasy. Vyšehradský hřbitov, součást národní kulturní památky, je považován za národní pohřebiště. Místo posledního odpočinku zde nalezlo několik set osobností kultury a vzdělanosti. Díky tomuto výsadnímu postavení, atraktivní lokalitě a umělecké hodnotě mnoha zdejších náhrobků je vyhledávaným cílem našich i zahraničních turistů. Hřbitov náleží do „Klubu evropských historických hřbitovů“ se sídlem v Bologni. Nyní se dostává také do společnosti významných evropských hřbitovů (např. Pere-Lachaise v Paříži), které svou digitální podobu již mají.

Po úspěšném dokončení pilotního projektu Vyšehradského hřbitova chce Správa pražských hřbitovů v digitalizaci pokračovat. Pro rok 2013 počítá se zpracováním Vinohradského hřbitova, který je s téměř 10 hektary a 16 100 hroby třetím největším hřbitovem v Praze.

Výběr hrobu on-line

Elektronizace poslouží nejen pro účely cestovního ruchu, pro účely vzdělávací nebo např. pražanům při pátrání po předcích. Správa pražských hřbitovů si od projektu slibuje především snížení stavu neproplacených nebo opuštěných hrobů, kterých v současnosti eviduje několik desítek tisíc. Za tímto účelem bude v digitálních mapách možnost rozlišení „volných“ hrobů, které si následně může zájemce odkoupit resp. pronajmout. V současné době správa podobný nástroj pro efektivní inzerci volných hrobů postrádá.

12.7.2012

12. července bylo vzpomenuto 140. výročí narození JUDr. Emila Háchy, třetího prezidenta Československa, pietním aktem u jeho hrobu na Vinohradském hřbitově.

26.6.2012

V Praze 8 na Ďáblickém hřbitově byly dopoledne uctěny oběti třetího odboje. Památku umučených a popravených politických vězňů si připomněly i významné politické osobnosti.

25.6.2012

Zpřístupnění Malostranského hřbitova v roce 2012. více informací

26.5.2012

V sobotu 26. května 2012 se konal IV. ročník obnovených Májových slavností na Malostranském hřbitově.

pozvánka

9.5.2012

Ve středu 9. května 2012 v 10.00 hodin se u příležitosti Dne vítězství uskutečnila na Olšanských hřbitovech v Praze 3 na pohřebišti sovětských vojáků pietní vzpomínka na sovětské vojáky padlé ve 2. světové válce.


11.11.2011

Připomenutí památky popravených čs. důstojníků, kteří položili své životy za 2. světové války, na vojenském hřbitově v Ďáblicích.

7.11.2011

Odkupování opuštěného hrobového zařízení za symbolickou cenu původním majitelem nebo jeho právním nástupcem.
Záměr schválený usnesením Rady hlavního města Prahy číslo 1402 ze dne 20.9.2011.


Umožnění odkupu opuštěného hrobového zařízení (příslušenství) za symbolickou cenu 1,- Kč vč. DPH pro osoby, které z vážných důvodů zanedbaly povinné úhrady za užívání pohřbívacích míst a které v době od 1.11.2011 do 30.6.2012 splní povinnost zaplacení nájemného za užívání pohřbívacího místa (hrob, hrobka, urnové místo) na dobu 10 let.
Podmínky:
• Výše uvedené se netýká pohřbívacích míst, která jsou řádně pronajata (nebude vyhověno 3. osobám – byť předchozím nájemcům).
• Tento způsob odkupu bude umožněn pouze na základě jednoznačného doložení předchozího nájemního vztahu žadatele k předmětnému pohřbívacímu místu, pokud je tento nájemní vztah zároveň posledním platným, nebo na základě doložení dědického řízení po posledním evidovaném nájemci.
• Žadatel uvede vážné důvody. Vážnými důvody se rozumí zejména: důvody zdravotní, tíživá sociální situace – hmotná nouze, dlouhodobý pobyt v zahraničí, změna místa bydliště, úmrtí nájemce a opominutí hrobového zařízení při dědickém řízení aj.
• Proplacení předmětného pohřbívacího místa na dobu dalších 10 let standardním způsobem ve smyslu zákona č.256/2001 Sb. o pohřebnictví a změně některých zákonů, a to v době od 1.11.2011 do 30.6.2012.
Ostatní ustanovení:
• Žádat lze pouze v době od 1.11.2011 do 30.6.2012 včetně.
• Žádost lze uplatnit prostřednictvím formuláře Odkupování opuštěného hrobového zařízení za symbolickou cenu (ke stažení na www.hrbitovy.cz), samotný prodej je realizován na základě kupní smlouvy.

20.10.2011

Kolumbária v kaplových hrobkách

Vážení klienti,
   od října nabízíme k pronájmu kolumbární schránky ve dvou kompletně opravených kaplových hrobkách na hřbitově Olšany. Jedná se o naprostou novinku a současně o ojedinělý projekt, kterým se Správa pražských hřbitovů (dále jen „SPH“) snaží vyjít vstříc vzrůstající poptávce po nových a důstojných kolumbárních schránkách a zároveň nalézt smysluplné využití těchto chátrajících historických a mnohdy i uměleckých skvostů.

Tato nabídka, která je však kapacitně omezena, s sebou přináší několik značných výhod oproti kolumbárním schránkám v běžném kolumbáriu:

fotografie kaplových kolumbárií

První nabízené kaplové kolumbárium, tzv. kaplová hrobka Velká, se nachází na hrobovém místě 4-14-171/172. Zde je k dispozici 60 ks kolumbárních schránek, přičemž jedna kolumbární schránka disponuje výměrou 0,122 m2. Do takové schránky lze umístit 2 až 3 urny, v závislosti na jejich rozměrech.

Kolumbární schránky jsou zhotoveny z prefabrikovaných dílů a nejsou zabudovány do stěn kaplové hrobky.

Cena za pronájem na 10 let, resp. služby s nájmem spojené na 10 let činí 106 Kč, resp. 3 500 Kč. Dohromady tedy nájemce za jednu kolumbární schránku zaplatí nájemné 3 606 Kč na dobu 10 let.

fotografie kaplových kolumbárií

Druhé nabízené kaplové kolumbárium, tzv. kaplová hrobka Kavalier, se nachází na hrobovém místě 5-23-75/77. Zde je k dispozici 48 ks kolumbárních schránek, přičemž jedna kolumbární schránka disponuje výměrou 0,168 m2. Do takové schránky lze umístit 3 až 4 urny, v závislosti na jejich rozměrech.

Na rozdíl od kaplové hrobky Velké jsou zde kolumbární schránky zabudovány přímo do stěn kaplové hrobky. Součástí interiéru kaplové hrobky je i mramorová deska - oltář.

Cena za pronájem na 10 let, resp. služby s nájmem spojené na 10 let činí 143 Kč, resp. 3 500 Kč. Dohromady tedy nájemce za jednu kolumbární schránku zaplatí nájemné 3 643 Kč na dobu 10 let.

Pro podrobnější informace se s důvěrou obracejte na pracovnice pokladny na hřbitovní správě Olšany.

21.7.2011

Nové kolumbární schránky na hřbitově v Ďáblicích

fotografie nových kolumbárií Oznamujeme, že od 21. července 2011 začínáme pronajímat kolumbární schránky v nově zbudovaných kolumbárních blocích A18 - A20 a B1 - B6 na hřbitově Ďáblice. Kolumbární bloky byly úspěšně zkolaudovány počátkem července a rozšířili stávající kapacitu kolumbárních míst hřbitova o 200 míst.

Více informací poskytne kancelář hřbitova Ďáblice.26.5.2011

Znovu otevření hřbitovní správy Bubeneč

1. září 2011 bude na adrese ul. Ant. Čermáka 84/2, Praha 6 znovu otevřena hřbitovní správa Bubeneč, pod kterou budou spadat tyto hřbitovy:

Hřbitov Bubeneč
Hřbitov Břevnov
Hřbitov Střešovice
Hřbitov Šárka
Hřbitov Vokovice-Liboc
Hřbitov Ruzyně

Objekt hřbitovní správy Bubeneč se bude nacházet u vstupu do hřbitova Bubeneč po pravé straně.
Hřbitovní kancelář bude vybavena i bezbariérovým přístupem.

7.5.2011

Pietní vzpomínka u pomníku vojáků, padlých ve 2. světové válce - Praha, Olšanské hřbitovy

V sobotu 7. května 2011 v 10:00 hodin proběhla na Olšanských hřbitovech pietní vzpomínka a položení věnců k pomníku vojáků, kteří ve 2. světové válce bojovali pod velením Velké Británie a padli na území bývalého Československa.

6.5.2011

Pietní akt k uctění památky obětí války z řad spojeneckých armád - Praha, Ďáblice

V pátek 6. května 2011 v 10.00 hodin se na hřbitově v Ďáblicích v Praze 8 uskutečnil pietní akt k uctění památky obětí války z řad spojeneckých armád.

8.11.2010

Pojištění

Článek pojednávající o pojištění hrobů, hrobek a urnových hrobů, včetně přehledu nabídek pojištění, vyšel na www.mesec.cz.
Přečíst si jej můžete pod odkazem zde.

11.10.2010

Platby bankovním převodem

Od října 2010 je možno hradit pronájem hrobových míst a služby s nájmem spojené bankovním převodem. Pro získání bankovního spojení kontaktujte příslušnou hřbitovní správu.

22.6.2010

Upozorňujeme návštěvníky Olšanských hřbitovů na možnost uschování osobních věcí a zavazadel v bezpečnostních schránkách ve vrátnicích hřbitova.

varovné cedule V rámci prevence kriminality poskytuje Správa pražských hřbitovů bezplatně možnost uschování cenností a zavazadel v bezpečnostních boxech, které jsou Vám k dispozici v hlavní vrátnici (hlavní vstup z ul. Vinohradská) a ve vrátnici č. 8 (vstup z ul. Jana Želivského). Klíč k bezpečnostnímu boxu Vám bude zapůjčen oproti vratné záloze 100 Kč.

Věnujte prosím zvýšenou pozornost svým osobním věcem. Využijte bezpečnostní schránky, předejdete tím riziku krádeže.
Správa pražských hřbitovů, p. o.
poštovní adresa: Správa pražských hřbitovů, p. o., P. O. BOX 128, 130 00  PRAHA 3
tel.: +420 272 011 111, fax: +420 272 733 839, e-mail: office@hrbitovy.cz, web: www.hrbitovy.cz
IČ: 452 458 01, DIČ: CZ45245801, bankovní spojení: ČSOB a. s., č. ú.: 685329/0300