5. 3. 2016 uplynulo 65 let od úmrtí českého básníka, spisovatele a kritika Jiřího Karáska ze Lvovic (24. 1. 1871 – 5. 3. 1951)

5. 3. 2016 uplynulo 65 let od úmrtí českého básníka, spisovatele a kritika Jiřího Karáska ze Lvovic (24. 1. 1871 – 5. 3. 1951)

Básník, spisovatel a kritik Jiří Karásek ze Lvovic byl jedním z předních představitelů dekadence u nás. Narodil se v Praze na Smíchově jako Josef Jiří Karásek. Později ke svému příjmení připojil přídomek ze Lvovic, který dovozoval tvrzením, že je potomkem hvězdáře Cypriána Lvovického ze Lvovic. Po studiu na Malostranském gymnáziu navštěvoval bohosloveckou fakultu, ale po necelých dvou letech se na rok přestěhoval do Bavorska a poté od roku 1892 se vrátil do Prahy, kde nastoupil místo poštovního úředníka, konec kariéry pak završil už jako ředitel knihovny ministerstva pošt a ředitel Poštovního muzea, které pomáhal budovat.

Při svých prvních literárních pokusech se dle svých slov inspiroval dílem Jaroslava Vrchlického. Velmi brzy začal psát také literární a výtvarné impresionistické kritiky, po návratu do Prahy začal přispívat do Literárních listů, roku 1894 založil spolu s Arnoštem Procházkou časopis Moderní revue, ve které byla uveřejňována zejména česká a francouzská dekadentní tvorba. Ve svých polemikách a esejích obhajoval výlučnost a subjektivnost umělecké tvorby proti normativnosti a tendenčnosti.

V beletrii usiloval o ztělesnění představy dekadentní literatury z konce 19. století, psal díla vyjadřující stesk, únavu a zhnusenost vnitřně churavějících duší. Mezi jeho nejznámější díla patří Zazděná okna, cenzurou na deset let zakázaná Sodoma (1895), Sexus necans; Impresionisté a ironikové; Endymion; Ostrov vyhnanců; Písně tulákovy o životě a smrti.

Malvazinecký hřbitov, DI, 25

 

hrob karasek Karásek portrét

foto: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ji%C5%99%C3%AD_Kar%C3%A1sek_ze_Lvovic; http://www.starysmichov.cz/gallery.php?akce=obrazek_ukaz&media_id=119 (autor fotografie Filip Hynek)
volně podle: http://knihovna.ujep.cz/soubory/kalendarium/2016/leden/1-2016_KARASEK_JIRI_ZE_LVOVIC.pdf; https://cs.wikipedia.org/wiki/Ji%C5%99%C3%AD_Kar%C3%A1sek_ze_Lvovic; http://www.rozhlas.cz/vltava/literatura/_zprava/jiri-karasek-ze-lvovic-o-kritice-jako-zanru-umeleckem–1259971