Na Olšanech byl vysvěcen pomník padlých v 17. a 18. století

Na Olšanech byl vysvěcen pomník padlých v 17. a 18. století

 

Ve středu 30. 11. se v areálu IV. Olšanského hřbitova uskutečnilo slavnostní odhalení pomníku nad místem uložení ostatků přenesených ze zrušeného hřbitova v Karlíně. Součástí pietního aktu bylo vysvěcení hrobky s ostatky několika tisíc vojáků, kteří zemřeli v pražských lazaretech během válek o rakouské dědictví a za napoleonských válek.

Pomník vysvětil jáhen Alois Maceška ze Suverenního řádu Maltézských rytířů. Aktu se zúčastnili zástupci Velvyslanectví ruské federace v České republice, Ministerstva obrany ČR, Magistrátu hl. m. Prahy, Vojenského historického ústavu a Městské části Praha 3.

Hřbitov v Karlíně byl založen pod svahem Vítkova pravděpodobně v r. 1735 v souvislosti se stavbou pražské invalidovny. V průběhu válek o rakouské dědictví, následných válek s Pruskem a v průběhu napoleonských válek zde byly pohřbeny tisíce vojáků rakouské, pruské, ruské, i francouzské armády. Zejména kvůli opakovaným povodním byl r. 1894 hřbitov oficiálně zrušen. Roku 1905 byly ukončeny exhumace, při nichž byla část pochovaných i náhrobků převezena na Olšanské hřbitovy. Na místě zrušeného hřbitova později vyrostly haly ČKD. V průběhu roku 2013 byly ostatky exhumovány při stavbě kancelářské budovy.

Pomník dle návrhu ak. mal. Pavla Holého byl vybudován v r. 2016 Správou pražských hřbitovů pod patronací radního Daniela Hodka. Jeho součástí je i socha vojáka, která pochází rovněž ze zrušeného vojenského hřbitova a na Olšanské hřbitovy byla přenesena spolu s některými dalšími v r. 1905.

 

 

Více o historii a archeologických pracích na místě původního Karlínského hřbitova naleznete v tomto článku: http://www.archeologienadosah.cz/clanky/rozhovor-o-vyzkumu-novovekeho-hrbitova-v-praze-karline

 

Fotografie původního a současného stavu jsou z archivu SPH, fotografie z původího místa uložení ostatků pocházejí z výše uvedeného článku.

IMG_2419DSC_0113

IMG_2443 IMG_2439

hroby_03hroby DSC_0097IMG_2447