
Řadu let opuštěná neogotická trojlodní hřbitovní kaple rodiny Špronglovy s pískovcovým průčelím, která se nachází na Olšanském V. hřbitově, byla značně poškozena nejen vlivem povětrnostních podmínek, ale byla také zdevastována vandaly. Ve vnitřní části došlo ke škodám na omítkách nejen vlivem zatékání z dožilé střešní konstrukce, ale i mechanickému poškození pískovcového oltáře, některé desky ostění byly vylámány a volně pohozeny, další rozlámány.
Správa pražských hřbitovů se proto rozhodla této opuštěné kaplové hrobce vrátit život prostřednictvím citlivé rekonstrukce, pro jejíž realizaci byla jako zhotovitel v rámci veřejné soutěže vybrána renomovaná firma Pracom, zaměřená právě na rekonstrukce a obnovu kulturních památek. Restaurátorské práce byly zahájeny v roce 2016. V těchto dnech byla kaplová hrobka předána Správě pražských hřbitovů k užívání.
Na základě restaurátorského záměru schváleného Národním památkovým ústavem bylo pozměněno vnitřní uspořádání interiéru tak, že kaplová hrobka bude sloužit veřejnosti jako atypické kolumbárium s celkem 48 kolumbárními okénky. V interiéru byly přitom v horních partiích ponechány kóje, kde byly pietně znovuuloženy ostatky členů rodiny Špronglovy, které se v této kaplové hrobce v době zahájení restaurování nacházely.
Celkové náklady na rekonstrukci hrobky činí 2 734 325 Kč.
Na několika přiložených fotografiích naleznete stav hrobky z roku 2014 a těsně po dokončení rekonstrukce.
(foto archiv spol. Pracom a SPH)