Rozloučení s blízkým člověkem je velmi osobní událost. V pohřebním Ateliéru Vám pomůžeme vymyslet a naplánovat pohřeb právě takový, jaký byste si přáli.

Zároveň je Ateliér místem, kde se takové rozloučení může odehrávat. Jeho útulný interiér připomíná spíše rodinný domek než obřadní síň a děti se tu cítí dobře. Máte zde možnost rozloučit se se zesnulým po svém a beze spěchu, jako tomu bývalo v dobách, než se pohřby staly doménou profesionálů a přesunuly se do obřadních síní.


Komu je Ateliér určen?

Služby Ateliéru jsou určeny všem, kdo chtějí rozloučení pojmout méně tradičním způsobem, ale i těm, kdo pro pořádání pohřbu teprve hledají inspiraci. Chcete uspořádat oslavu života s hudbou a zpěvem spíš než smuteční obřad? Rodinné setkání s promítáním fotek a videí? Vzpomínkovou slavnost pod korunami stromů či na louce, s kreslením obrázků na rozloučenou, s modlitbou vedenou knězem? Komorní, ale důstojné rozloučení pro dva nebo tři lidi? To všechno je u nás možné.

Naše kolegyně, které v Ateliéru pracují, jsou dost zkušené a citlivé i pro ty nejtěžší životní situace: pohřby dětí a miminek (i těch nenarozených), sebevraždy či pohřby obětí trestných činů. Naší snahou je pomoci Vám v těžkém životním okamžiku tak, aby pohřeb nebyl dalším traumatem, ale událostí, která se pro Vás stane důležitou vzpomínkou a třeba i zdrojem útěchy.


Kolik to stojí a komu platíte?

Individuálně laděné služby Ateliéru nejsou exkluzivní záležitostí – naopak, jsou cenově srovnatelné s nabídkou klasických pohřebních služeb. První konzultaci máte vždy zdarma a na základě Vašich představ a požadavků Vám vystavíme předběžnou kalkulaci, s kterou pak budeme pracovat. Při zajištění pohřbů využíváme služeb naší organizace Hřbitovy a pohřební služby hlavního města Prahy (vlastní doprava, personál, krematoria, chladicí boxy, obřadní síně, hřbitovy, atd.) bez jakýchkoli přirážek. Navíc tělo Vašeho blízkého máme ve své péči po celou dobu a ručíme za to, že se s ním vždy zachází s úctou a respektem.


Jak to prakticky funguje?

Zavolejte nám do Ateliéru na tel. +420 771 271 333 nebo napište na atelier@hrbitovy.cz a domluvíme si termín schůzky. Nejprve s Vámi probereme vše, co je zapotřebí po odchodu blízkého člověka udělat, vysvětlíme Vám veškeré nezbytné náležitosti a provedeme Vás celým procesem.

Plánování začínáme u stolu s čistým listem papíru. V první řadě nasloucháme vašim představám, nabídneme možnosti, doptáváme se, poradíme a na základě toho všeho s Vámi sestavíme harmonogram obřadu, parte a předběžnou kalkulaci. V průběhu se mohou věci ladit, měnit, doplňovat po telefonu, emailu či na schůzce. 


Plánování posledního rozloučení: kde a jak

Rozloučení se může se odehrávat v některé z našich obřadních síní, přímo v Ateliéru (který je ideální na pohřby v kruhu rodiny do 25 osob), na některém z našich hřbitovů včetně přírodních pohřebišť (Les vzpomínek a Luční hřbitov v Ďáblicích) nebo v lokalitě, kterou si sami zvolíte – třeba pod širým nebem na místě, které měl Váš zesnulý rád.

Nabízíme i samostatnou službu komorního rozloučení nejbližších s tělem zesnulého, a to buď v Ateliéru nebo v krematoriu; v případě zájmu si tělo rodina může na poslední cestu sama upravit. Další možností je tělo zpopelnit a samotný akt rozloučení uspořádat až poté. Možností, kombinací a formátů je celá řada, neváhejte se zeptat.

Pokud jde o průběh obřadu, záleží jen na Vás, do jaké míry chcete, abychom do celého procesu vstupovali. Většinou zastáváme roli koordinátora a podpory, orientujeme smuteční hosty na daném místě v tom, co se bude odehrávat, a uvádíme jednotlivé fáze obřadu. Zároveň reagujeme na atmosféru a potřeby hostů. Můžeme ale samozřejmě obřad i vést, pokud se na aktivní roli v samotném průběhu necítíte.


Kde se Ateliér nachází a jak je velký?

Pohřební Ateliér je umístěn v bývalém domku hrobníka na strašnickém Evangelickém hřbitově, nedaleko strašnického krematoria (zastávka tramvaje Krematorium Strašnice) a je obklopen vzrostlými stromy. Vchod do Ateliéru z hřbitovní strany je bezbariérový. Jeho nově zrekonstruované prostory zahrnují hlavní místnost určenou pro společnou část posledního rozloučení, menší pokoj, ve kterém může být umístěna rakev, a půdu, kterou lze za určitých podmínek též využít. Maximální kapacita je přibližně 25 osob.

Obě přízemní místnosti jsou navrženy tak, aby co nejvíce připomínaly domácí prostředí. V hlavním pokoji je k dispozici promítací plátno a zařízení k reprodukci hudby; v přilehlém kuchyňském zázemí s chladničkou si můžete připravit teplé či studené nápoje nebo naservírovat donesené občerstvení. Půdu lze využít třeba pro vytvoření galerie fotografií zesnulé*ho, jako klidovou zónu pro kojení a spaní miminek a podobně; pobyt dětí je zde možný pouze s dozorem dospělých. K dispozici je samozřejmě i bezbariérové WC.


Rozloučení v Lese vzpomínek a na Lučním hřbitově

V Ateliéru jsme připraveni pomoci Vám naplánovat také obřad či uložení na jednom z našich krásných přírodních pohřebišť, která se nacházejí v areálu Ďáblického hřbitova. V Lese vzpomínek se popel zesnulých ukládá ke kořenům památečních stromů, na Lučním hřbitově se těla pohřbívají do pásů osetých pestrou luční směsí. Hroby jsou označeny pouze malou dřevěnou cedulkou; pro ukládání v lese či na louce se používají pouze speciální ekologické urny a rakve. Obřady a uložení v lese se mohou konat pouze během vegetačního období, tedy od jara do podzimu, na louce pak celoročně. Jejich podoba se řídí pouze přáním pozůstalých – od klasického pohřbu s účastí kněze či farářky přes vzpomínkovou slavnost pro přátele s živou hudbou až po intimní setkání nejužšího kruhu rodiny.Pohřební Ateliér Strašnice
Vinohradská 1505/161, 101 00 Praha 10 – Vinohrady
Evangelický hřbitov (naproti krematoriu); do Ateliéru je ze hřbitova bezbariérový přístup

Spojení MHD – Krematorium Strašnice

T: +420 771 271 333
+420 800 101 050 (bezplatná nepřetržitá infolinka a odvoz zesnulých)
E: atelier@hrbitovy.cz